Vantus_Istvan-portre

SZÍNHÁZ, ÉS SZÍNÉSZEI - BUBRYÁK ISTVÁN VÁLOGATÁSA

IDŐPONT: 2024. 02.05. 17.00 óra

HELYSZÍN: Somogyi Könyvtár I. emeleti közösségi tér


ELNÉMULÁSOK

VÁNTUS ISTVÁN EMLÉKÉRE IN MEMORIAM

POSZTUMUSZ PORTRÉ

 

Tudta, hogy a sakk lépéseit le lehet kottázni? Tudta, hogy aki érti a sakkot, és érti a zene nyelvét, az győz a sakkban, és ki tudja szűrni egy zeneműből az oda nem illő hangokat? Tudta, hogy Vántus István a halála előtt felfedezett egy új zenei rendszert, ami nem a klasszikus összhangzattanon alapszik, hanem a hangok sorrendjének a rendszerén, de már nem volt ideje publikálni?

Tudta, hogy két operáját is bemutatták Szegeden? Tudta, hogy Aranykoporsó című operájával zárta felújítás előtt a kapuit a Szegedi Nemzeti Színház? Tudta, hogy számos zenekari művet, kórusművet írt a legjelesebb költők és írók (Weöres, Pilinszky, Móra) verseire?

 

Iskolát neveztek el róla, zenei rendezvény viseli a nevét, egykori lakóháza falán emlékét tábla hirdeti. 89 éves lenne, ha élne, de már 32 éve nincs köztünk. Vántus Istvánra (1935- 1992) emlékeznek kollégái, művészbarátai, pedagógustársai, családja: Dr. Mihálka György, Kerek Ferenc, Kerekné Fekete Éva, Weninger Richárd, Maczelka Noémi, Huszár Lajos, Várnagyné Szőnye Katalin, Bódás Péter, Kocsár Miklós, Dombiné Kemény Erzsébet, Vántus Istvánné és Portisch Lajos olimpiai bajnok, sakkozó.

 

Beslin Anita filmje

 

A film Vántus István halála után egy évvel készült. Operatőr Kovács Zoltán és Pigniczki István, adásrendező Zombori Éva

 

A filmet bemutatja: Beslin Anita

 

Friss Hírek RSS

Események

Rendezvénynaptár *