Balog_Jozsef

Fotó: Emmer László

Új oktatóval bővül a Zongora Tanszék: Balog József zongoraművészt köszöntjük az SZTE Bartók Béla Művészeti Karon

Örömmel jelentjük be, hogy a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karának Zongora Tanszéke új oktatóval gazdagodik. A következő tanévtől csatlakozik oktatói gárdánkhoz főiskolai docensként Balog József zongoraművész, aki nemcsak kiváló előadóművészi pályafutásával, hanem kiemelkedő pedagógiai tapasztalatával is erősíti karunk szakmai közösségét. A zongoraművész a hazai és nemzetközi zenei élet egyik meghatározó alakja, akinek érkezése hatalmas lehetőséget jelent hallgatóink számára.

Balog József nemcsak a magyar és nemzetközi versenyek rendszeres díjazottja, hanem elismert Bartók-specialista is, akit különleges interpretációs készsége és technikai felkészültsége tesz kiemelkedővé. A kivételes kvalitású előadóművész egy olyan nemzetközileg is elismert magyar zongorista-tradíció örököse, mely alapjait Liszt Ferenc, Dohnányi Ernő és Bartók Béla fektették le. Briliáns technikájával és érzékeny, mély zeneiségével egyaránt kivívta mind a kritikusok elismerését és a közönség lelkesedését.

Óriási repertoárt tudhat magáénak, a standard zongorista repertoár mellett szívesen játszik ritkán előadott, valamint jazz ihletésű műveket, nevéhez fűződik megannyi kortárs zenei mű bemutatása is.


Pályafutása

Budapesten született egy zenészcsaládban. Négyéves korában kezdte zenei tanulmányait magántanárnál, majd a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában Schweitzer Katalin növendékeként folytatta. Később a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Tanárképző Intézetében szerzett diplomát Krause Annamária irányítása alatt, majd Jandó Jenő osztályában zongoraművészi tanulmányokat folytatott, amelyeket 2004-ben fejezett be.

Számos hazai és nemzetközi versenyen ért el kimagasló eredményeket, többek között a Bartók-Liszt Nemzetközi Zongoraversenyen (2000), az Alekszander Tansman Nemzetközi Zenei Versenyen (2002) és a Nemzetközi Brahms Zenei Versenyen (2004). Fellépett Európa és Amerika számos jelentős koncerttermében, így például a madridi, berlini, grazi, luzerni és amszterdami hangversenytermekben, valamint a londoni Kensington Palace-ban is.

Balog József több felvételt készített a Magyar Rádió és Televízió számára, emellett számos albuma jelent meg, köztük a nagy sikert arató, Liszt-műveket tartalmazó "Hungaricum" (2004) és a "Liszt on Erard" (2012). Munkásságát több rangos díjjal ismerték el, 2005-ben Fischer Annie ösztöndíjat nyert, 2018-ban pedig Liszt Ferenc-díjban részesült. 2022-ben Artisjus Előadóművészi Díjat kapott kiemelkedő zenei teljesítményéért.


Balog József csatlakozása az SZTE BBMK Zongora Tanszékéhez különleges lehetőséggel bír hallgatóink számára, akik hamarosan egy ilyen rangos előadóművésztől tanulhatnak. Izgatottan várjuk, hogy megoszthassa tudását és tapasztalatát karunk hallgatóival, és hogy közösen tovább gazdagíthassuk a szegedi zenei életet!


Szeretettel üdvözöljük Balog Józsefet karunkon és nagyon várjuk a közös munkát!