szimf.zen_bbmk


Fotó: u-szeged.hu /Kovács-Jerney Ádám

Világhírű művészek kurzusai az SZTE BBMK hallgatóinak: új távlatok a szakmai fejlődésben

A Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Szimfonikus Zenekar együttműködése újabb mérföldkőhöz érkezett: 2025. január 30-án ünnepélyes megállapodást írtak alá az SZTE Rektori Hivatalában, amely tovább erősíti a két intézmény közötti szakmai kapcsolatot. Ennek egyik legkiemelkedőbb hozadéka az a mesterkurzus-sorozat, amelynek keretében világhírű művészek tartanak kurzusokat az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar hallgatóinak.


A megállapodás ünnepélyes aláírásán részt vett Prof. Dr. Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese, Dr. Fender Judit, az SZTE kancellárja, Dr. Nátyi Róbert, az SZTE BBMK dékánja, valamint Gyüdi Sándor Liszt-díjas karmester, a Szegedi Szimfonikus Zenekar igazgatója és Dubóczky Gergely, a zenekar művészeti vezetője.

Az együttműködés legfontosabb eleme az a szakmai program, amely során a Szegedi Szimfonikus Zenekarral fellépő világszínvonalú művészek mesterkurzusokat tartanak az SZTE BBMK növendékeinek. Ez a lehetőség páratlan szakmai fejlődést biztosít a hallgatóknak, hiszen olyan előadóktól tanulhatnak, akik a világ legrangosabb koncerttermeiben lépnek fel.


Az első vendég Fenyő László csellóművész volt, akit Wenzel Fuchs követ, a Berlini Filharmonikusok első klarinétosa, aki nem csupán zenei tudását, hanem pályafutása során szerzett tapasztalatait is megosztja a hallgatókkal.


Prof. Dr. Széll Márta az eseményen hangsúlyozta, hogy az SZTE mindig is a kulturális értékteremtés egyik központja volt, és ez a szerep a mai napig meghatározó az egyetem számára. Dr. Fender Judit kancellár kiemelte, hogy az SZTE elhivatott a művészeti és kulturális fejlődés iránt, ennek egyik megnyilvánulása a BBMK épületének felújítása is.


Gyüdi Sándor igazgató személyes elhivatottságát is kifejezte az együttműködés iránt, hiszen pályafutása is az SZTE-hez köthető. Kiemelte, hogy a Szegedi Szimfonikus Zenekar korábban is szoros kapcsolatban állt a Bartók Béla Művészeti Karral, de a megállapodás további lehetőségeket nyit meg mindkét fél számára.


Dr. Nátyi Róbert dékán hozzátette, hogy az egyetem és a Szegedi Szimfonikus Zenekar kapcsolata nem csupán szakmai, hanem személyes szinten is jelentős, hiszen a zenekar művészei közül sokan az SZTE BBMK növendékei voltak.


Dubóczky Gergely, a Szegedi Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője kiemelte: céljuk, hogy a BBMK hallgatóival egyre szorosabb kapcsolatot alakítsanak ki, és lehetőséget biztosítsanak számukra a gyakorlati tapasztalatszerzésre, valamint a professzionális zenei életbe való bekapcsolódásra.


A Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Szimfonikus Zenekar közötti megállapodás hosszú távon jelentős hatással lesz a BBMK képzésére és a hallgatók karrierlehetőségeire. Az intézmények közös célja, hogy a fiatal zenészeknek olyan tudást és élményeket nyújtsanak, amelyekkel a nemzetközi zenei életben is sikeresen megállhatják a helyüket.


A most elindított mesterkurzus sorozat nemcsak egyedülálló szakmai fejlődési lehetőség, hanem egy olyan kapu, amelyen keresztül a szegedi művészhallgatók közvetlenül kapcsolódhatnak a világ élvonalbeli zenei közegéhez.