Rendezvénynaptár
-
2024. december 16. 08:00 - 2025. február 1. 16:00
-
2025. február 3. 08:00 - 8. 16:00
-
2025. június 30. 10:00 - július 4. 20:00
Hét héten át több száz programmal várja az egyetemi polgárokat és a város lakóit a Szegedi Tudományegyetem hagyományos tavaszi programkavalkádja, az Egyetemi Tavasz. 2023. április 5. és május 31. között 70 helyszínen mintegy 300 esemény – kiállítások, tudományos és ismeretterjesztő előadások, konferenciák, színházi bemutatók, koncertek és szórakoztató programok – közül válogathat a közönség.
A Bartók Béla Művészeti Kar rendezvényei a következők lesznek:
Április 13. 19:00 SZTE Rektori Épület, Díszterem
A Szeged Classic Trio koncertje
Műsor:
J. S. Bach: Brandenburg Concerto No 5. – Affetuoso
T. Albinoni: Balletto No. 1. Op. 3. (arr. Maurizio Machella)
W. A. Mozart: G-dúr Trio K.V. 496.
E. Agnel: Trio Op. 2.
Klebniczki György: Last Dance for Trio
A trio tagjai: Varga Laura fuvolaművész, Vizsolyi Lívia fagottművész, Klebniczki György zongoraművész
Mindhárom Artisjus-díjas művész az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar oktatója. Több mint 10 éve játszanak együtt ebben a különleges formációban, felfedve a közönség számára azokat a ritka, de értékes és elgyönyörködtető dallamokat, melyeket épp fuvolára, fagottra és zongorára írtak, vagy netán pont olyan varázslatosak és szerethetőek ezeken a hangszereken is, mint az eredetileg szánt hegedűn vagy csellón. Repertoárjuk hatalmas, a barokktól a kortárs zenéig terjed. Számtalan koncertjük emlékét 2 CD és több rádiófelvétel őrzi.
Április 14. 19:00 SZTE Rektori Épület, Díszterem
Ábrahám Bence (hegedű) és Kerényi Mariann (zongora) kamaraestje
Műsor:
Schubert: g-moll szonáta D 408
Franck: A-dúr szonáta
Szünet
Manuel de Falla: Szvit spanyol népdalokra
Bartók: I. rapszódia
Ábrahám Bence (Kiskunhalas 1979) hegedűtanulmányait hétéves korában kezdte a Kiskunhalasi Zeneiskolában, majd tízévesen a Szegedi Konzervatóriumban folytatta S. Dobos Márta tanítványaként. 2002-ben diplomázott Szecsődi Ferencnél, majd 2004-ben a brüsszeli Királyi Konzervatóriumban szerzett másoddiplomát Sebestyén Katalin és Marc Kowalski tanítványaként, kitűnő minősítéssel. Egyetemi tanulmányai alatt részt vett Ruha István, Halász Ferenc, Fenyves Lóránt, Michael Frischenschlager, Komlós Péter, Zsigmond Dénes és Schiffer Ervin mesterkurzusain. Kamarazenészként koncerteket adott Magyarországon, Szerbiában, Svájcban, Németországban, Angliában, Hollandiában, Dániában és Belgiumban. 2006 októbere óta Flandria Szimfonikus Zenekarának művészeként dolgozik.
Kerényi Mariann 2002-ben szerzett zongoraművész, -tanári diplomát az SZTE Zeneművészeti Karon, majd 2005-ben végzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zongorakísérőkorrepetitor szakán. 2013-ban felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Doktori Iskolájába, ahol 2020 februárjában DLA fokozatot szerzett. 2003-ban és 2018-ban Szeged Város Művészeti Ösztöndíját vehette át, 2012-ben Artisjus-díjban részesült. Rendszeresen koncertezik a város kulturális rendezvényein, szólóban, hangszeres- és énekművészekkel egyaránt. A Vántus István Kortárszenei Napok, a Szent Gellért Fesztivál koncertjeinek fellépőjeként is hallhatta a közönség. 2019 nyarán a Festival junger Künstler Bayreuth szervezésében több koncertet adott a városban. Jelenleg az SZTE Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakgimnázium tanára, valamint az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar adjunktusa.
Április 19. 19:00 Nyugi Kert
Huszár Gergely és növendékeinek akusztikus gitárkoncertje
A koncerten fellép Karunk egykori hallgatója, Huszár Gergely, az SZTE Vántus István Zeneművészeti Gimnázium gitártanára és növendékei, valamint Kollár Martin, az SZTE BBMK hallgatója (tanára: Bozóki Andrea). A műsoron a klasszikus gitárirodalom műveiből hallhat szebbnél szebb műveket a kedves közönség, a reneszánsztól a XX. századi korstílusig.
Április 19. 20:00 Grand Café
Márkos Albert/ Samodai Bence/ Szives Márton: SZÓLÓ, DUÓ, TRIÓ
Az est szerteágazó programja (improvizáció, kompozíció szólóban, duóban, trióban) két, egymástól független terv metszéspontjában alakult ki. A Ljubljana-Szeged tengelyen működő Inexhaustible Editions lemezkiadó másfél éve tervezi egy Márkos Albert cselló-szólólemez megjelentetését, mely felvételének helyszínéül – a zenész kifejezett kérésére, akusztikai szempontokat figyelembe véve – a Grand Café moziterme szolgálna. Márkos Albert a szegedi Samodai-Szives Duó zenei rendezője és alkalmi munkatársa, ám egy nyilvános közös koncert egészen mostanáig váratott magára.
Április 25. 19:00 SZTE Rektori Épület, Díszterem
Mesélő szonáták - Varga Laura fuvolaművész és Császár Zsuzsanna zongoraművész hangversenye
Császár Zsuzsanna zongoraművész és Varga Laura fuvolaművész Mesélő szonáták című koncertjén a ritkábban játszott fuvola – zongora szonáták repertoárjából válogat. Mindkét művész az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar oktatója. A tanítás mellett gyakran koncerteznek és mesterkurzusokat tartanak belföldön és külföldön egyaránt. Szívügyüknek tekintik Szeged zenei életében aktív részvételüket és az itt élők lélekemelő zenei élményhez jutását.
Műsor:
C. P. E. Bach: g-moll szonáta H 542.5
W. A. Mozart: A-dúr szonáta K 12 Op. 3 No. 3
C. Reinecke: „Undine” szonáta
R. Muczynski: Fuvola-zongora Szonáta Op. 14
Április 26. 19:00 SZTE Rektori Épület, Díszterem
A Szegedi Fagottnégyes koncertje
A zenekar tagjai: Vizsolyi Lívia (fagott), Greksa Márta (hegedű), Rácz Gábor (brácsa),
Tóth-Németh Henrietta (cselló)
Műsor:
G. Fr. Händel: Vizizene Szvit HWV 348 Bourée, Menuet, Hornpipe
J. S. Bach: Arioso
J. Haydn: Divertimento Nr. 117
W. A. Mozart: Quartett for bassoon and string trio 6 arr. M. Rechtmann
C. Stamitz: Quartatt Op. 19/6
F. Devienne: Quartett Op. 73/3
Vizsolyi Lívia az SZTE BBMK mestertanára, a Szegedi Szimfonikus Zenekar örökös tagja, Artisjus-díjas fagottművész. Kamarapartnerei a Szegedi Szimfonikus Zenekar művészei. A formáció több éve koncertezik rendszeresen, sikeres fellépéseket mondhat magáénak országszerte, nagyon sok ifjúsági koncerten is játszanak. A fagottnégyes lelkesen hirdeti a kamaramuzsikálás örömét. Érdekes felállásuk egy olyan vonósnégyest alkot, ahol a fagott a prímhegedű. Műsorukon elsősorban barokk és klasszikus darabok szerepelnek, de nem idegen tőlük a film- és mesezenék világa, valamint operettmuzsikát is szívesen játszanak.
Május 2. 17:00 Somogyi-könyvtár 1. emeleti közösségi tér
Tavaszi ütős napok: A xilofonok nyomában
Ütőhangszerek, történetek, rejtélyek a világ körül – Mucsi Gergő zenepedagógus,ütőhangszerművész előadása
Különös, de a dallamjátszó ütőhangszerek az ember legősibb hangszerei közé tartoznak, ma mégis szinte a legfiatalabbak a hangszeres előadóművészetben. Az előadás a falapos dallamjátszó ütőhangszerek, a xilofonok és marimbák rejtélyekkel átszőtt fejlődéstörténetét mutatja be, kontinenseken és korokon át kalauzolva a hallgatóságot. A zenei példákkal gazdagon illusztrált előadás az ütőhangszerek rendkívül változatos megjelenési formái mellett, a hangszerek emberiség történetében betöltött mindenkori jelentőségére is rámutat majd.
Május 3. 19:30 SZTE Rektori Épület, Díszterem
Fejérvári Zoltán zongoraestje
Műsor:
Ravel: Valses nobles et sentimentales
Janáček: Ködben
Schumann: Carnaval op. 9
Fejérvári Zoltán zongoraművész zenei tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen végezte. 2006 és 2008 között Dmitrij Baskirov és Claudio Martínez osztályába járt a madridi Zsófia Királynő Zeneakadémián. Több nemzetközi verseny díjazottja: megnyerte a Montréali Nemzetközi Zongoraversenyt és a cantù-i Nemzetközi Zongoraversenyt, valamint második díjat kapott a James Mottram Nemzetközi Zongoraversenyen az Egyesült Királyságban és a Ricard Vines Nemzetközi Zongoraversenyen Spanyolországban. Fellépett szólistaként többek között a Budapesti Fesztiválzenekarral, a Nemzeti Filharmonikusokkal, a Concerto Budapesttel, a Budapesti Vonósokkal, a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusokkal, a Verbier Kamarazenekarral illetve a Solti Kamarazenekarral. Koncertjei során olyan nagyhírű muzsikusokkal dolgozott együtt, mint Kocsis Zoltán, Fischer Iván, Kobayashi Ken-Ichiro, Takács-Nagy Gábor, Gary Hoffman, Zakhar Bron, Frans Helmerson, Ivan Monighetti, Keller András és Rohmann Imre. 2013-ban elnyerte a Liszt Társaság „Grand Prix du Disque” hanglemez nagydíját. 2019-ben megjelent Janáček című szólólemezét a Gramophone magazin méltatta. Jelenleg a bázeli Zeneművészeti Főiskola oktatója.
Május 4. 18:00 SZTE Rektori Épület, Díszterem
Muzsikáló orvosok tavaszi koncertje
Az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karának hagyománya, hogy minden májusban és adventkor zenei koncerteket szervez, melyen az SZTE Bartók Béla Művészeti Karra áthallgató medikusai, gyógyszerészhallgatói és zenélő orvosai lépnek fel.
Fellépnek: Nagy András Márton, Czike Flóra Veronika, Dr. Borbás Johanna, Jakab Zsófia, Beinschroth Ninett, Csepregi Hajnalka, Dr. Tótka Dorottya, Németh Noémi, Dr. Schelz Zsuzsanna, Dr. Keresztury Imre, Szabó Katalin, Kővágó Zsófia Anna, Dr. Rónaszéki Anna, Dr. Bálint Csilla, Varga Dominika Márta, Dr. Lakatos János
Május 4. 18:00 SZTE BBMK, 31. terem
Tavaszi Ütős Napok - Ütőhangszeres hangverseny
Az esten kortárs ütőhangszeres kompozíciók mellett klasszikus átiratok is felcsendülnek a legkülönbözőbb hangszerek megszólaltatásával. A koncerten a marimba, vibrafon és xilofon dallamait dobok, fadobok, kolompok, hordók és féktárcsák ritmusai egészítik ki. Fellépnek az SZTE BBMK ütőhangszeres hallgatói.
Május 9. 19:00 Szent-Györgyi Albert Agóra
Tavaszi Ütős Napok - Ütőhangszeres kamaraest
Ütőhangszeres kamaraest az SZTE BBMK ütőhangszeres hallgatóinak és ütőegyüttesének előadásában. Ritkán látott-hallott hangszerek, távoli kultúrák zenéi, változatos és virtuóz műsor várja az ütős zene iránt érdeklődőket. Művészeti vezető: Mucsi Gergő.
Május 11. 19:00 SZTE Rektori Épület, Díszterem
Altorjay Tamás ária- és dalestje
Közreműködik: Maczelka Noémi zongoraművész
Műsor:
J. Haydn: Aki hűtlen, pórul jár – Nanni áriája (Non v’é rimedio…)
W. A. Mozart: A varázsfuvola – Sarastro E-dúr áriája
G. Rossini: A sevillai borbély – Basilio rágalomáriája (La calunnia)
G. Verdi: Nabucco – Zakariás imája
Verdi – Liszt: Ernani. Concert-Paraphrase (zongora)
G. Verdi: Ernani – Silva gróf kavatinája (Infelice!)
Szünet
R. Wagner: A bolygó hollandi – Daland áriája (Mögst du mein…)
R. Wagner: Lohengrin – Heinrich király áriája (Mein Herr und Gott…)
J. F. Halévy: A zsidónő – Brogni bíboros kavatinája (Si la rigueur…)
Liszt F.: Az ősi sírbolt
Moszkowski: Etincelles (zongora)
O. von Nicolai: A windsori víg nők – Falstaff bordala
A. Dvořak: Ruszalka – a Vízi ember áriája (Bêda, bêda!)
Kodály Z.: Háry János – Marci bácsi bordala
Altorjay Tamás az SZTE JGYPK Művészeti Intézet Ének-zene Tanszékének oktatója eredetileg építészmérnök, majd 1989-2020 között a Szegedi Nemzeti Színház magánénekese. Zenei tanulmányait az SZTE Zeneművészeti Karán végezte, ezt megelőzően a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett diplomát. PhD fokozatát az SZTE Neveléstudományi Doktori Iskola Oktatáselmélet Doktori Program keretében szerezte. Opera és oratórium szerepekben fellépett egész Európában. Tudományos kutatási területe az énekhang bemelegítési gyakorlatok hatásvizsgálata. Zenei díjai: Évad énekese (1996, 2003, 2006, 2015), Dömötör-díj (2006), Artisjusdíj (2008), Offenbach emlékérem (2014), Gregor József Emlékplakett (2015). Opera rendezései: Nikola Šubić Zrinjski (2008, Kőszeg), Anyegin (2011, Ausztria), Traviata (2012, Ausztria)
Május 17. 19:00 Szent-Györgyi Albert Agóra
Az Universitas Szimfonikus Zenekar tavaszi hangversenye
Műsor:
Borodin: Közép-Ázsia pusztáin
Dvorák: IX. szimfónia („Az új világból”)
Vezényel: Somorjai Péter
Az Universitas Szimfonikus Zenekar 2005-ös újjáalakulása óta Szeged zenei életének meghatározó részévé vált. Az SZTE keretei között működő együttes minden évben tavasszal és ősszel nagy sikerű, telt házas koncerteket ad. Az együttes tagjai az SZTE jelenlegi valamint végzett hallgatói, akik örömmel állítják a zenekar szolgálatába többéves, esetenként több évtizedes zenei tudásukat. Az együttes az évek során több alkalommal koncertezett számos környékbeli településen, fellépett a Szegedi Nemzeti Színházban, felvételt készített a Magyar Rádió 6-os stúdiójában és házigazdája volt egy nagyszabású nemzetközi komolyzenei fesztiválnak.
Belépőjegy 1000 Ft
A 18. Egyetemi Tavasz teljes programkínálata ide kattintva letölthető.