borito_SZNYA

Véget ért a XIX. Szegedi Nyári Akadémia: Eseménydús hét a művészet jegyében

Az idei év különleges eseménydús hetet hozott a Szegedi Nyári Akadémia résztvevőinek és látogatóinak. A Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kara által immár 19. alkalommal megrendezett nyári mesterkurzus 2024. június 24-28. között zajlott, és számos izgalmas programmal várta az érdeklődőket.

A hétfő délelőtt tíz órakor tartott ünnepélyes megnyitóval vette kezdetét a Szegedi Nyári Akadémia.

Karunk dékánja rövid beszéddel köszöntötte a résztvevőket, ismertette a heti programot, és bemutatta a mesterkurzus művész oktatóit és korrepetitorait.


megnyito_n


Az esemény szellemiségéhez méltóan már az első esti program is magával ragadta a közönséget: a Karunk művész oktatóinak hangversenye változatos és magas színvonalú műsorral szolgált.

A műsor során Johann Sebastian Bach c-moll Partitája Varga Laura és Klebniczki György előadásában hangzott el, majd Francis Poulenc Trio ll. tétel Andante részét Tóth Györgyi, Vizsolyi Lívia és Csikós-Szelezsán Beáta tolmácsolásában hallgathatta meg a közönség. Hubay Jenő ll. Csárdajelenetét Szecsődi Ferenc és Szokody Anikó adták elő, míg Berhard Molique Andante műve Csepregi Hajnalka és Csikós-Szelezsán Beáta közreműködésével csendült fel. A program további részeiben Johann Strauss jr. Die Fledermaus - "Mein Herr Marquis" Zhang Yu Carolyn előadásában, Wolf Péter Poema és Trópusi éj (Jazz- Prelűd) Vizsolyi Lívia és Császár Zsuzsanna tolmácsolásában, valamint Claude Bolling Irlandaise Varga Laura, Vizsolyi Lívia, Klebniczki György és Mucsi Gergő előadásában hangzott el.


oktatoi_koncert_n


Reneszánsz és Barokk Táncház

A keddi és szerdai esték a reneszánsz és barokk táncház varázslatos világába vezettek. A Liszt terem adott otthont ezeknek az eseményeknek, ahol a résztvevők nem csak megcsodálhatták, de meg is tanulhatták a korabeli táncokat Kovács Gábor vezényletével. Az esti táncházas programok kiváló hangulatban teltek, és sokan csatlakoztak a tánchoz, így közösen élvezhették a zene és a mozgás örömét.


tanchaz_n


Hallgatói Hangverseny

Csütörtök este a Szent József jezsuita templomban hallgatói hangversenyt tartottak, ahol a mesterkurzus növendékei léptek fel. A koncert változatos műsora a fiatal tehetségek színvonalas előadását tükrözte. Malinics Attila oboán játszotta A. Marcello d-moll Concerto lll. tételét Csikós-Szelezsán Beáta zongorakíséretével, majd Vacsi Anna és Almási Dániel fagottduója következett B. Marcello Szonáta No4 I.II. tételével. A fuvola művek között Ph. Gaubert Madrigalját Kemény Kamilla Mária, C. Chaminade Concertinoját Kószó Boróka, J. S. Bach e-moll szonátáját Molnár Klementina Dorina adta elő. A vokális művek sorában P. I. Csajkovszkij Anyegin Lenszkij áriáját Bagdi Zoltán énekelte, míg G. B. Pergolesi Stabat Mater részleteit Sztankó Luca és Barabás Sára tolmácsolták. A koncerten további művek is felcsendültek, köztük R. Schumann 3 Románcát Mersics Lili, F. Mendelssohn Sontagsliedjét Nagy Sára Kata, valamint E. Köhler Concerto I. tételét Bakos Réka előadásában hallhatta a közönség. Az est zárásaként W. A. Mozart C-dúr Adagio KV356 című művét fuvolakvartett játszotta.


448623928_1902221033574997_9104364844577982896_n


Tanszaki Koncertek és Gálahangverseny

A csütörtöki és pénteki nap tanszaki koncertekkel telt, ahol a hallgatók bemutathatták a hét során tanultakat és gyakoroltakat. A hét igazi lezárásaként péntek este 18:00 órakor került sor a Gálahangversenyre a Szegedi Városháza udvarán, ahol a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar megtartotta hagyományos nyári mesterkurzusa záró gálakoncertjét. A gálakoncert változatos műsort kínált, melyben megszólaltak ütőhangszerek, zongorák, fagottok, fuvolák, és énekszó is. Az egyéni számok mellett fellépett a mesterkurzus gitáregyüttese is, valamint egy különleges ősbemutatót is hallhattunk: Klebniczki György „A vidám sváb” című darabját, amit két tehetséges fagottos növendékének írt. A közönség elismeréssel fogadta az előadásokat, és mindegyik fellépőt visszatapsolták.


enek_n


uto_n


vidam_svab_n


A XIX. Szegedi Nyári Akadémia ismételten bizonyította, hogy a művészet szeretete és a közösségi élmények összehozzák az embereket, és maradandó emlékekkel gazdagítják mind a résztvevőket, mind a hallgatókat.