Rendezvénynaptár
-
február 3. 08:00 - 8. 16:00
-
február 8.09:00 - 10:00
-
február 10.10:00 - 11:00
-
február 10.18:30 - 19:30
-
február 17.16:30 - 18:30
Hogyan hozhatja ki magából egy előadóművész a legjobbat? Hogyan kezelhető a lámpaláz és a stressz? Milyen hatása van a fizikai és mentális felkészültségnek a zenészi teljesítményre?
Időpont: 2025. február 20-21.
Helyszín: SZTE Bartók Béla Művészeti Kar
A Royal College of Music, London Centre for Performance Science oktatója, Dr. Détári Anna egyedülálló kurzust tart az SZTE BBMK hallgatói számára, amely során az előadóművészet pszichológiai és anatómiai aspektusait járja körbe. Az előadások és workshopok magyar és angol nyelven zajlanak, így a nemzetközi hallgatók számára is nyitottak.
A kétnapos program során szó lesz arról, hogyan kezelhető a lámpaláz, milyen fiziológiai és pszichológiai tényezők állnak mögötte, és milyen technikák segíthetnek az irányításában. Az előadó felfedi a motiváció különböző forrásait, a maximalizmus pozitív és negatív hatásait, valamint azt, hogyan formálja a gondolkodásmódot, a fejlődést és tanulási folyamatokat. Foglalkozik a stresszkezelés és a mentális állóképesség fejlesztésének módszereivel, valamint a koncentráció és a vizualizáció szerepével a gyakorlás és a színpadi teljesítmény során. Az előadások résztvevői gyakorlati betekintést kapnak a hatékony gyakorlás elveibe, a célkitűzés fontosságába és az önértékelés, valamint a külső visszacsatolás helyes kezelésébe is.
A kurzus második napján az előadóművészet anatómiai oldalára helyeződik a hangsúly. Szó lesz a hangszerjáték és énekművészet neurológiai és biomechanikai hátteréről, az egészségmegőrzés fontosságáról, valamint az alvás, a táplálkozás és a fizikai mozgás szerepéről a zenészi teljesítmény optimalizálásában. Az alapvető anatómiai ismeretek mellett az előadó bemutatja a testtartás, a légzés és a hangszerhasználat összefüggéseit, valamint azt, hogyan előzhetők meg a játék-specifikus sérülések és hogyan kezelhetők a már meglévő problémák.
WORKSHOP REGISZTRÁCIÓ:
A workshopok korlátozott létszámúak (25 fő / alkalom), ezért érdemes minél hamarabb jelentkezni!
További információ és regisztráció itt:
Dr. Anna Détári
PhD, MSc, MA, BA
Előadástudományi oktató
Détári Anna a Royal College of Music Előadástudományi Központjának oktatója. Fő kutatási területe az előadóművészek egészsége és jóléte. Előadói és kutatói munkájának célja, hogy a legfrissebb tudományos eredményeket hatékony gyakorlatokká alakítsa át, amelyek pozitívan tudják befolyásolni a zenészek életét.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán és a Pécsi Tudományegyetemen szerzett alap és mesterszakos diplomát fuvolaművészetből. A zenészek egészsége iránti érdeklődése később arra ösztönözte, hogy a Royal College of Music-ban szerezzen előadástudományi mesterdiplomát, majd doktori fokozatot a York-i Egyetemen. PhD-kutatása a Musician's Focal Dystonia holisztikus perspektívából vizsgált egy feladat-specifikus neurológiai mozgászavart, figyelembe véve a pszichológiai, pszichoszociális és viselkedési kockázati tényezőket a meglévő kezelések javítása és a megelőző stratégiák kialakítása érdekében.
A CPS tagjaként folytatja az előadók fizikai és mentális egészségével kapcsolatos kutatásait, különös tekintettel a motoros mozgás elsajátítására, a testmechanikára, a zenészek pszichoszociális munkakörnyezetére, a mentális egészségre, a neurodiverzitásra, valamint ezek zenei előadásra és oktatásra gyakorolt hatásaira.